Header Ads

Karanlık köşe


Merhabalar herkese, ilk köşe yazımla birlikte karşınızdayım. Hem köşe yazılarımın konseptini görmüş olacaksınız hem de ilerleme biçimimi. Bu gün biraz gündemden bahsetmek istiyorum. Bir konu neden ülke siyasetinde gündeme oturur bunu anlatmak niyetim. Sonrasında gündemimizle ilgili birkaç çift laf edip yazımı bitireceğim.

Gündem konularının bir çok değişik işlevi vardır. Dikkatleri bir yöne çekmekten tutun da dikkat dağıtmaya hatta dikkati farklı yönlendirmeye kadar uzanır bu işlevler.  Benim incelemek istediğim dikkat dağıtma veya gizli gündem dediklerimiz. Bu bölümü güncel üzerinden anlatmak istiyorum. Mesela ülkemizde gündemimizi meşgul eden konulara bir bakalım. Bir taraftan pkk ile devam eden bir mücadele var diğer taraftan Fransa’nın sözde ermeni soykırımı ile ilgili çıkarmaya çalıştığı yasa. Baktığımızda şiddetli bir şekilde devam eden cumhurbaşkanlığının süresi tartışmaları bir yandan da şike yargılanmaları. Hepsini birkaç cümle ile incelemek istiyorum sonrasında varmak istediğim bir yerler var elbette.

Pkk zaten bu ülkenin en büyük sorunlarından birisi ve yakın zamanlarda önemli adımlar atıldı. Zaten gündemimizde duruşu da hep bu çerçevede oldu bazen çarpıtılmaya çabalansa da. Fransa’nın yaptıkları ise gözümüze çok çarpıyor şu sıralar. Fransa da seçimlerin yaklaşması, Sarkozy’nin 700 bin Ermeni’nin oylarının peşine düşmesi, bazı söylemlere göre Türkiye’nin yüzünü Ortadoğu’dan Avrupa’ya çevirmek istemesi bunların sebepleri. Bu konuda elbette söyleyecek çok şey var ve belki ileri de bu konuda bir yazı yazarım. Cumhurbaşkanının görev süresi tartışmaları ise açıkça söylemek gerekirse çok alakasız kalıyor. Sanki birileri bu konunun konuşulmasını istiyormuş gibi oysa konuşulacak çok da bir şey yok burada. Her kafadan 5 ti 7 di gibi bir söz çıkmasına da gerek yok ama çıkıyor. Son konumuz ise şike yargılanması. Aylardır gündemimizi en çok meşgul eden konuların başında geliyor şike. Her gün onlarca haber yazılıyor, yüzlerce gerçek olmayan bilgi aktarılıyor. Size de yoğun bir bilgi kirletme çabası gibi görünmüyor mu?

Şimdi gelelim yazının ikinci bölümüne. Size bu başlıklarda gündem değiştirmenin nasıl yapıldığı göstermek amacındayım. Fransa ile olan duruma baktığımızda haberin kaynağından değiştirilmiş bir gündem geldiğini görüyoruz. Değiştirilen gündem konusu ise ülkemizde çeşitli yerlerde karşımıza çıkıyor. Karşı hamleler alınıyor ve onların sonuçları oluyor. Baktığımız zaman bir şeyler örtülüyor burada. Fransa neyi kapatmaya çalışıyor burada bilmiyorum? Ancak ortada başka bir şeyler var ki Fransa belirli aralıklarla gündemimizi meşgul ediyor. Diğer konu ise Cumhurbaşkanının görev süresi. Baktığımıza suni bir gündem olarak karşımıza çıkıyor. Birileri onu zorla yukarılarda tutuyormuş gibi sanki. Tartışmaların alt yapısı yok 5 ti 7 di diye konuşmaktan öteye gidiyor. O zaman niye gündemimizde bu konu. Bunu boşu boşuna konuşmak yerine başka şeyler konuşup toplumumuzu daha ileriye taşıyamaz mıyız?

Ben bu tarz gündem konularıyla karşılaştığım zaman arkalarında her zaman bir şeyler ararım. Ayrıca inanırım ki bu tarz suni gündemler ülkede bir şeylerin üstünü kapatmak için vardır. Yani eğer biz her yerde cumhurbaşkanının görev süresini konuşuyorsak eğer burada birilerinin konuşmamızı istemediği başka bir şeyler vardır. Size bunların neler olduğunu anlatmayacağım. Çok farazi konuşmak olacak ve ben bu tarz konuşmayı pek sevmiyorum.  Bunun yerine konuşmamız istenmeyen gerçek gündemimizi bulmayı size bırakacağım. Biraz beyin fırtınası yapıp düşünmeniz gerekecek ama eminim çok güzel sonuçlara ulaşabilirsiniz. Sonuçlarınızı benimle paylaşmak isterseniz eğer maillerinizi bekliyorum.
Saygılarımla

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.