Header Ads

Savaş mı çıkacak?

Dün itibari ile Suriye bir f4 savaş uçağımız düşürüldü. Herkesin haberi vardır bundan. Bazı savaş çığırtkanları hemen baltalarını çıkardı bile. Biraz keskin bir noktadayız aslında. Savaş da çıkabilir veya çıkmayabilir de. Biraz bu iki ihtimal üzerinde konuşmak istiyorum. Niye Suriye böyle bir şey yaptığından da bahsetmek istiyorum.

Savaş ihtimali ile başlayalım o zaman. Bir açıdan baktığımız zaman savaş uçağımızın düşürülmesi bir savaş nedeni olabilir. Daha önce de Suriye sınırından bizim sınır bölgelerimize ateş açılmıştı. İkisinden güzel bir savaş sebebi çıkar. Kimse de neden yaptınız da diyemez. Tabi burada başbakanın açıklamaları önemli. Hatırlarsanız "Türkiye olayın tam olarak aydınlatılmasının ardından, nihai tavrını ortaya koyacak, atılması gereken adımları kararlılıkla atacaktır" demişti başbakan. Anlamı da biraz eğer gerçekten Suriye bize karşı bir düşmanca hareket yapmışsa karşılığını veririz demekti. Cumhurbaşkanının da benzer bir açıklaması vardı. Gerekirse savaşırız demekti aslında bu açıklamalar. Ancak Türkiye son zamanlardaki soğukkanlı, ara bulucu rolüne devam edip karşı hamle yapmadı. Hamleyi incelemelerin sonucuna bıraktı. Gerekirse savaşırız dedi kısaca.

Ben bu haberi ilk öğrendiğim zaman pek şaşırmadım. Sonuçta karşınızdaki ülke Suriye ve onun başında Esad gibi bir cani var. Bu caninin arkasında da Rusya var. Aklıma ilk gelen şey Suriye'ye girmek için ne kadar güzel bir neden olacağıdır. Konu NATO'da görüşülüyor şu anda. Ortak bir karar alınır ve Suriye'ye girilir ve Esad indirilir. Hatta öldürülür belki. Çok güzel bir fırsat. İlk aklıma gelen buydu benim. "Suriye'yi ne de güzel vururlar şimdi" dedim. Ne kadar olur ne kadar olmaz bilgim yok aslında. Birazcık varsayımsal konuşuyorum sadece. Buraya kadar düşündüğümde savaşın önünde pek bir engel yok. Türkiye tek başına saldırmaz bu çok açık. Ancak NATO ile beraber hareket eder. Mesela Şamil Tayyar'ın "bu bir savaş ilanıdır" açıklaması da var. Buradan bakıldığında olayın ne kadar ciddi olduğunu görebiliyoruz. Ancak açıklamasında Türkiye'nin bu işin içine girmek istemediğinden de bahsediyor. Çünkü biz savunma sanayisi güçlü, ordusu güçlü barışçıl bir ülkeyiz.

Elbette başka iddialar da var. Bunlardan ilki Suriye de taraf değiştirip Türkiye'ye kaçan yüzbaşının intikamının alındığı yönünde. Eğer bu iddia doğru ise cevap çok sert olur. Cumhurbaşkanının 1gereken ne ise yapılacaktır" açıklaması boşta kalmamış olur ve gereken yapılır. Bu durumda NATO 5.maddeyi de devreye sokar, her şey olur.

Bir başka iddia da belki ben söylüyorum sadece bu işin içinde hep olduğu gibi Rusya'nın parmağının olduğu. Her ne kadar dostça görünen mesajlar verse de Putin Rusya'nın gerçek niyetlerini herkes biliyor. Suriye'yi kışkırtıp Türkiye'ye gözdağı vermek istemiş olabilir. Çünkü Rusya Suriye'yi kaybederse her şeyi biter. Bir kere Akdenizi kaybeder. Suriye de ki üstleri gider. Zaten ihracatını Suriye ve İran'a yapıyor. Onlar da biter. Dolayısıyla zamanla Rusya da biter. Zaten güçlü değil ve Suriye, İran gibi aracılar kullanıyor. O da biter.

İşler oldukça karışık aslında. Savaş çıkar mı çıkmaz mı bilmiyorum. Ancak nedense batının bu fırsatı kaçırmak istemeyeceğini söylüyorum kendime. Rusya ya da çok güzel bir darbe olur. Sonuçta bu iş göstermelik iki gemi göndermeyle olmaz. Rusya da teknoloji yok ve karşısında Amerika var. Garip iş yine Amerika ya bağlandı. Hep ona bağlanır zaten. Eğer güçlü bir oyuncuysanız her yerde parmağınız olur.Söylediğim gibi güzel bir fırsat. Hem savaş çığırtkanları yeteri kadar konuşursa belki Türkiye savaşa girer. Böylece büyümesi ve güçlenmesi durmuş olur. Yabancı yatırımcı gelmez, ülke geriler. Hatta kriz bile çıkabilir. Hükümette devrilir bu şekilde. Böylece bazı Avrupa ülkelerinin Türkiye geliyor korkusu da dinmiş olur. İyice karıştı her şey. Acaba bu işin içinde bunca zaman seyirci kalan bazı Avrupa ülkeleri de mi var. Sadece Türkiye den koktukları için yapıyorlar bunu.

Yine düşmanlarımızın sayısı arttı.Komplo teorisi üretmek böyle aslında. Olayların derinliklerine bakmaya çalışıyor ve orada birçok ihtimali değerlendiriyorsunuz. Dolayısıyla da her şey ortaya çıkabiliyor. İşin olurunda olmazında değilim. Sadece açık bir şekilde düşüncelerimi anlattım. Son birkaç şey söyleyip yazımı bitirmek istiyorum. Daha önce büyük bir sosyal olayla karşılaştığım da hep kimin karlı çıktığını araştırdığımı söylemiştim. Çünkü karlı çıkan bu işin sorumlusudur genellikle. Bu işin bir karlısı Rusya. Şu anda o karda ,Türkiye ye gözdağı vermiş oldu. Suriye ye girilmesi durumunda bir diğer karda olacak olan da Amerika. Şimdi soralım kendimize bu işte kimin parmağı var?

Görsel

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.