Header Ads

Balyoz

Gençliğimi hatırlıyorumda sokakta dolaşırken sanki ensemde bir silah varmış gibi hissederdim. Çok fazla şey bilmezdim geçmiş hakkında ama yine de korkardım. Belki bunun sebebi bizim lisede hala sağcı solcu çatışmaları olmasıydı. 28 yaşındayım Hiç darbe görmedim ama bilir ve korkardım. Düşünsenize ensemde bir silah dayanmış gibi hissederdim. Zaten ilkokuldan başlayan üniforma giyme zorunluğu vardı ve kendimi hep asker olmak için hazırlanıyor gibi hissederdim. Doğduysam eğer asker olmalıydım ben. Çünkü hep aynı giyiniyorduk, hep aynı düşünüyorduk. Veya bu olması isteniyordu. Şakağıma dayanmış bir silah vardı. O silahı tabi ki ordu tutuyordu.

Zaman geçtikçe 80lerde neler olduğunu öğrendim. Daha sonra büyükçe ihtilalleri de öğrendim. Büyüklerim anlattı bana neler olduğunu. Adnan Menderesin asılmasını öğrendim sonra. Yapabilseydim ağlardım orada. Ben tarihi ne kadar öğrendiysem o kadar nefret ettim ülkemden ve şakağımdaki namluların sayısı arttı. Ordu devletiydik ne olacak. Bir Libyadan, Suriye'den ne farkımız vardı ki?

Açıkça konuşayım inancım yoktu benim. Daha yirmili yaşlarıma gelmemiştim ama cidden inanmıyordum. Ben ne kadar çabalarsam çabalayayım şakağımdaki silah her zaman ateşlenebilirdi. Farklı olmayı, farklı düşünmeyi ne kadar istersem isteyeyim derinliklerimde büyük bir korku vardı. Zaten insanlarda bu korku olmasa bilim adamlarımız yurt dışına kaçmazdı. Çok üzücü gerçekten.

Daha sonra değirmenden çok su aktı. İpler halkın eline geçti. Sonra bir baktık yıllar öncesinin efsane komutanları içerde. Bu gerçek olabilir mi diye sordum kendime. İnanamadım çünkü. Tarihsel sırayla gidecek olursak eğer bir yerlerden el bombaları çıktı sonra Balyoz darbe planı diye bir şey çıktı. Ordumuz meğerse halkını öldürmenin planlarını yapmış. Kontrol edemediğini öldürmek gerekir. O namluyu insanların ensesine yaslamak gerekir. Yoksa halkın kafası çalışmıyor, neler yapacağı da belli değil. Öldürmeli onları. Ordunun elinde tanklar var. F-16lar var halk ne yapabilir ki onlara?

Balyozun detayları ortaya çıktıkça camilerin bombalanmasını okuduk. Bu kadar da olmaz dedik sonra. Biz hep güvenmiştik ya ordumuza sanki başbakanımızı onlar asmamış gibi. Ben çok kızdım. E-muhtıralar falan da gördük tabi. Bunu unutmamak lazım. Herşey halkın elinden ipleri almak içinde. Beyinsizdi ya halk, bidon kafalıydı onlar. Dedim ki içimden sokaklarda tanklar yürümeye başlarsa eğer hiç kimseden bir şey beklemeden önlerine atlayacağım. Silahım yok benim. Taş da atmayı beceremem. Bir tankın karşısında bedenimde fazla direnç gösteremez ama ben ülkemi seviyorum.

Çok kızgındım tabi. Bu esnada halkın büyük bölümü de benimle aynı düşünceleri paylaşıyordu ve biliyordum ki o gün gelirse o tankın karşısında tek başıma olmayacaktım. Konu bu değil zaten.

Bir plan yapmıştı pek yüce paşalar. Ataları Menderes'i nasıl astıysa belki paşalarımızda başbakanımızı asacaktı. Plan buydu. Birkaç milyon insanda öldürülecekti. Balyoz gibi inecekti ordunun ihtişamı ve düştüğü yeri paramparça edecekti.

Plan buydu işte. Aslında yıllardır plan hep buydu. Hep bunu yaptılar bize. Hep aldılar özgürlüğümüzü elimizden. Demokrasi anlamı olmayan bir kelimeydi bu ülkede. Tabi ilahi adalet diye bir şeyin var olduğuna inanırım ben. Evren paşa mahkum oldu. Dünyanın en mutlu insanı bendim herhalde. Artık silah yoktu ensemde.

Çok garip bir duygu doğrusu. Yüce kudretli paşalarımız cezalarını aldılar ki bunlar bile yeterli gelmedi bana. Geçmişte yapılan her şeyin acısının onlardan çıkmasını istedim. Daha sonra sokağa elimde Türk bayrağı ile çıkıp bağırmak istedim bu vatan bizimdir diye.

Enseme silah dayamışlardı benim. O silahlar zamanında ateşlenmiş ve insanlarımız öldürülmüştü. Belki her şey farklı gelişseydi bende öldürülecektim. Garip işte. Şimdi beni öldürmek isteyenler içerde.

Halk insaflı oluyor. Kendisini öldürmek isteyenleri bile besleyebiliyor.

Balyozmuş! Galiba Balyoz bu sefer küflenmiş sisteme indi.

Galiba bu sefer darbecilerin bacaklarını kırdı.

Ensemde silah yokken yaşamak ne kadar da güzel.

Evet, bir Balyoz indi çok büyük ses getirerek!

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.