Header Ads

Akçakale


An itibari ile Akçakale'ye iki adet top mermisi düşmüş durumda. Haberi detaylandıracak olursak eğer Suriye'de muhalifler ve Esad güçleri arasında devam eden çatışmada Şanlıurfa'ya iki adet top mermisi düştü. Belirlenenlere göre 5 insanımız hayatını kaybetti. Ayrıca vatandaşlarımız ve polislerimizde yaralandı. 
İşin şimdiye kadarki haber kısmı bu kadar. Bu arada Ahmet Davutoğlu da tüm programlarını iptal etti. BM Suriye özel temsilcisi ve Arap Ligi temsilcisi El İbrahimi'i gelişmelerden haberdar etti. Şu ana kadar ki gelişmelerden ve haber sitelerinden bunları okuyabiliriz. Bu arada başbakan Erdoğan genelkurmay başkanı Özel ile görüştü ve şu sırlarda bürokları ile toplantıda. Aslında çok gergin bir andayız. Bu arada tanklarımızın uyarı atışına başladığını da eklemeliyim şu noktada. 


Ancak burada önemli olan ileride neler olacağıdır. Hatırlarsak eğer Davutoğlu geçenlerde Suriye'ye nota vermişti. Daha önceki açıklamaları da dikkate aldığımızda bu tarz bir duruma tepkisiz kalmayacağımızı çok rahat bir şekilde anlayabiliriz.

Yazımın bu bölümünden sonrasını tamamen benim kişisel düşünceleri oluşturacaktır. Söylediğim herhangi bir şey için herhangi bir kaynağımda bulunmamaktadır. Bu bilgiyi de söyledikten sonra gelecekte neler olabileceğini konuşmaya başlayabiliriz.

Öncelikli olarak olanlar başlı başına Suriye ye savaş açmamızı gerektirecek kadar büyük değil. Uçağımızın düşürülmesi olayında yapılan açıklamalarda benzeri bir durumun savaş sebebi olduğu söylenmişti. Şu anda tanklarımızın sınıra doğru ilerlediği haberlerini okusak da devletimizin de bunu istediğini hiç sanmıyorum hatta bu dış düşmanlarımızın tam olarak istediği şey olacaktır. Bu yüzden doğrudan bir savaş olmasa da ben ara bir çözüm oluşturulacağına inanıyorum. Benim kanaatime göre bu çözüm yolu da güvenli bölge oluşturmaktan geçiyor. Savaş belki ama NATO desteği olmadan yapılacak bir operasyon kesinlikle değil. Bu yapılanların Türkiye'yi Suriye içine çekmek amacıyla yapıldığını başbakan yardımcısı Beşir Atalay açıkladı.

Güvenli bölge olması demek ordumuzun Suriye'nin sınırlarının içine kadar gidip oranın güvenliğini sağlaması demektir. Bunu da kendi sınırlarını korumak sebebiyle rahatlıkla yapabilir çünkü Suriye komşusunun sınırlarını koruyamamaktadır. Elbette buna yükümlülüğü yoktur ama bu sadece dış güçlere karşıdır. Elbette Suriye ülkemize bir saldırı yapmayacağının garantisini vermek ve buna göre hareket etmekle yükümlüdür. Aksi durumda başlayacak bir savaştan bahsedebiliriz.

Güvenli bölge oluştuktan sonra bu hem ordumuza o bölge içerisinde hareket edebilme imkanı sunarken hem de o bölgede kontrol sahibi olma imkanını da sağlayacaktır. Elbette bu tarz bir kontrolde bölgeye yerleşmeye çalışan terör örgütüne karşı başka güzel bir hamle olacaktır. Ayrıca bu tutumları sergilerken BM ve NATO desteğini de arkamıza aldığımız için olası bir savaş durumunda ki ben Esad'ın o kadar cesaretli olduğuna inanmıyorum hem kendi içimize hem de dünyaya karşı daha haklı olacağızdır.

Peki daha önceki Suriye yazımda belirttiğim gibi Esad neden bunları yaptığını da düşünelim biraz. Hepimizin bildiği gibi Esad'ın ipleri şu sıralar Rusya'nın elinde. Rusya da bazı diğer ülkeler gibi Türkiye'yi bir savaşa sürüklemek istemekte. Tabi Mahir Kaynak'ın geçenlerde yaptığı konuşmada İngiltere ve Almanya'nın da bizi Suriye'nin içine çekmek istediğini söylemişti. Bunları düşündüğümüzde bahsettiğim dış güçlerin kimler olduğunu da anlıyoruz. Bizi neden bir savaşa itmek istediklerine dair başka bir yazı yazmayı planlıyorum yakın zamanda. Ancak ülkemizin %4 civarında büyüme hızını dikkate aldığımızda hatta bu büyüme hızını Avrupa'nın yarısının krizle boğuştuğu bir dönemde yakaladığını düşündüğümüzde sebepler açıkça görülebiliyor. Amaç elbette Türkiye'nin hızını kesmektir.

Elbette Türkiye'nin Arap dünyasındaki yeni konumu da birçoklarını rahatsız etmesi çok doğal. Hele kendi içimizdeki gelişmeler dolayısı ile süper güç olma yolunda attığımız adımlar elbette birçoklarının gece uykularının kaçmasına sebep olabilir.

Uzun lafın kısası. Şahsi kanaatime göre yakın zamanda bir savaş görmeyiz. En azından Türkiye'nin başlattığı bir savaş görmeyiz. Ancak bu olaylar yakın gelecekte Suriye'ye karşı yapılacak bir askeri harekatın gerekçeleri olarak sıralanacaktır. Hele ABD seçimlerinden sonra oluşabilecek bir operasyonu beklemekteyim.

Tabi bunları söylememe rağmen başbakanın yapacağı "bu bir savaş sebebidir" açıklaması beni hiç de şaşırtmayacaktır.

Hakkımızda hayırlısı olsun diyelim ve beklemeye devam edelim.

Not: Fotoğraf Akçakaleye 5 gün önce düşen top mermisinin görüntüsüdür ve haberler.comhttp://haberler.com sitesinden alınmıştır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.