Header Ads

Türkiye Üzerinde Oynanan Oyunlar


Gündemi çok değişken bir ülkede yaşıyoruz ve bu gündemi takip etmek oldukça güç. Kabul edelim ki her gün yeni bir darbe girişimi, ihanet veya kumpas ile karşılaşabiliyoruz. Etrafımızda bu kadar fazla değişiklik olurken fikirler, kavramlar ve amaçlar sürekli değişebiliyor. Yani bugün a tarafı tutan insanlar yarın a tarafına düşman olabiliyor. Bunu 17 Aralık olayları ile çok daha iyi gördük aslında. Dost bildiklerimiz aslında düşmanlarımızmış bizim. Ben buradan bir grubu hedef alacak değilim sonuçta her şey açığa çıkmış durumda ve çıkmaya devam ediyor.

Küçük bir metaforla neden bunca olayın yaşandığını anlatmak istiyorum. Bir oyun olduğunu düşünün. Satranç gibi bir oyun olsun bu. Tavla gibi şansla kazanılamayacak bir oyun hayal edin. Oyunu kazanmanız için onu çok iyi bilmeniz gereksin. Tavlada oyunu az bilen birisi attığı zarlarla oyunu kazanabilir. Ancak satrançta oyunu az bilen birisinin oyunun uzmanı olan birisini yenme ihtimali yoktur. Diyelim ki oyun alanını biz seçiyoruz ve oyunu az bilenin kazanmasını istiyoruz.

Benim iddiam oyunu az bilene oyunun kazandırılabileceğidir. Şöyle düşünelim ki eğer masanın kenarına birkaç tane striptizci koyarsak eğer uzman oyuncunun dikkatini dağıtabiliriz. Diyelim bu işe yaramadı ve uzman oyuncuya içki içirilip sarhoş edilebilir. Diyelim ki uzman oyuncu içki içmeyi reddetti ve onun suyuna, sodasına ilaç atılabilir. Eğer oyuna dışarıdan bir müdahale olabiliyorsa o oyunun sonucu istendiği gibi değiştirilebilir.

Türkiye'ye yapılanlar da bu metafor etrafında anlatılabilir aslında. Sözlerime inanmak istemeyenler olabilir elbette ve onlara hak veririm. Ancak Türkiye hiç olmadığı kadar büyüme şansına sahip bir konumda. Şöyle ki tüm Müslüman ülkeler gözlerini Türkiye'ye çevirmiş durumda. Dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden bir tanesiyiz. Çok hızlı bir şekilde gelişen sanayi sayesinde dünya pazarında kendimize yer bulmaya başladık. Hatta silah sanayi gibi kapalı bir pazarda çok güçlü hamleler atarak sıra dışı savaş gereçleri üretmeye başladık. Altay tankı, Atak helikopteri, Som füzesi, Fırtına obüsü, Anka insansız hava aracı gibi silahları ürettiğimiz için bir anda dünyanın dikkatini çekmeye başladık. Tabi bu esnada orta menzilli hava savunma sistemlerini Çin'den almak istememiz dünya dengelerini oldukça derinden etkiledi.

Bir diğer taraftan Avrupa'daki en büyük hava alanı olacak 3. hava alanı, önceki tüm anlaşmaları devre dışı bırakacak kanal İstanbul, üçüncü boğaz köprüsü, nükleer enerji santralleri gibi gelişmeler yukarıda bahsettiğim dünya dengelerini yerinden oynatabilecek büyüklükte yapılan girişimlerdir. Durum böyle olunca ilk olarak başbakan hasta yatağında yatarken MİT müsteşarı Hakan Fidan'a büyük bir operasyon yapıldı. Bu operasyon tutmayınca hakkında uzunca yazılar yazmak istediğim Otpor destekli gezi parkı olayları başlatıldı ama yine başaramadılar. Hatta başarmanın aksine yok etmek istedikleri hükümeti devirmeye yaklaşamadılar bile. En son olarak ise 17 Aralık operasyonu ile hükümete bir darbe daha vurmak istediler. Devletin kasasından birkaç günde 100 milyar dolar çıktı ve bu para başkalarının kasasına doğru ilerledi.

Kuzey Irak petrolü ve gazının Türkiye üzerinden akacak olması ve bu petrolün parasının Halk bankası üzerinden geçecek olması da bu düzeni bozabilecek nitelikte yer alıyordu. Durum böyle olunca Türkiye'nin kasasına girecek olan 30 milyar doların üstündeki para bazılarını büyük oranda rahatsız etti ve 17 Aralık olayları başladı.

Bu planlarda işe yaramadı ancak bu onların duracağı anlamına da gelmiyor. Bunun yanında bize içimizdeki düşmanların sayısını hatırlattı. Bugüne kadar dost bildiğimiz cemaat aslında bizim tam karşımızda. Düşünsenize bunca yıl bizi bir şekilde kandıran, İslam'ı savunduklarını düşündüğümüz insanlar aslında CIA, MI6, MOSSAD adına çalışıyormuş. Aslında üzücü bir durum bu ki ilerleyen günlerde bu konu hakkında da yazmak istiyorum. Malum konular çok olunca bir tanesine odaklanmak zor olacak hele bunca zaman susmanın sonucu olarak aynı anda her şeyi anlatmak istiyorum. Bakalım çok hızlı değişen gündemimizde başka neler olacak.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.